منو

خرید آجیل عید، یک رسم ایرانی

1397/12/20

خرید آجیل عید، یکی از رسومات پابرجای ایرانی است. اکثر ایرانیان در تلاش هستند به همراه مایحتاج شب عید بهترین آجیل را خریداری نمایند تا با آن بتوانند حین عید و بازدید از مهمانان پذیرایی کنند.خرید آجیل عید ملزم به دانستن برخی اطلاعات می‌باشد. ما در این مقاله قصد داریم یک راهنمای جامع درباره خرید آجیل عید ارائه بدهیم.
آجیل یکی از تنقلات خوشمزه ایرانی است که خوردن آن در عین داشتن خواص سلامتی متعدد می‌تواند سرگرم کننده و لذت بخش باشد.از دیرباز تاکنون ایران نقش بسزایی در تولید و صادرات آجیل و خشکبار داشته است. بنابراین، انتظار می‌رود ایرانیان خود یکی از طرفداران مغزها و دانه‌های آجیل و خشکبار باشند.
آجیل به دلیل جایگاه فرهنگی، اقتصادی و مذهبی یکی از سمبل‌های فرهنگ ایران شناخته شده که بر سر سفره مراسم‌های متعدد اعم از عید نوروز، شب یلدا و برخی رویدادهای مذهبی حضور ویژه‌ای دارد.

خرید آجیل شب عید

قیمت آجیل وابسته به نوع و دانه‌ها و مغزهای آن متفاوت می‌باشد. با آنکه قیمت آجیل و خشکبار با فرا رسیدن عید نوروز رو به افزایش است اما این موضوع نتوانسته دلیل بر عدم خرید و حضور این خوراکی پرطرفدار و خوش عطر و طعم شود و ایرانیان همچنان در تلاش هستند تا هر ساله بهترین خرید آجیل عیدشان را داشته باشند.

با این حال، خرید آجیل عید ملزم به دانستن برخی اطلاعات می‌باشد. ما در این مقاله قصد داریم یک راهنمای جامع درباره خرید آجیل عید ارائه بدهیم.

آجیل عید باید چگونه باشد؟

اگرچه انواع متعددی از آجیل‌ها در بازار موجود و در دسترس می‌باشند اما برخی از آن‌ها برای مصرف عید نوروز چندان متداول و مرسوم نیست. بیشتر ایرانیان تمایل دارند خرید آجیل عید را صرف دانه‌ها و مغزهای بو داده و شور کنند. این در حالی است که مصرف آجیل بو داده و شور مطابق تحقیقات علمی و پزشکی چندان توصیه نشده و مصرف مکرر و بیش از حد آن مضر می‌باشد.

بیشتر فروشندگان سعی دارند تا با بو دادن دانه‌ها و مغزها طعم کهنگی حاصل از ماندگی آجیل را پنهان کنند. از سوی دیگر، آجیل یکی از تنقلات مغذی ایرانی است که خوردن آن علاوه بر لذت بخش بودن پُر از خواص سلامتی گوناگون می‌باشد.

در صورتی که آجیل با نمک فراوان شور و بو داده شود، باید قید خواص آن را زد و منتظر علائم فشار خون بالا ماند. بنابراین، پزشکان توصیه کرده‌اند تا آجیل را به صورت خام خریداری نمائید.

در صورت مصرف کمتر، خودتان مقداری از دانه‌ها و مغزها را بردارید و آن‌ها را با بعضی ادویه جات دلخواه اعم از نمک و گلپر در تابه یا فر بو بدهید و طعم دار کنید.

اگر قصد خرید آجیل عید را دارید، دانه‌ها و مغزهای یکدست و یکنواخت از لحاظ طعم را خریداری نمائید. به طور مثال، کشمش و مویز را با پسته یا تخمه شور مخلوط نکنید. مخلوط کردن دانه‌های شور و شیرین طعم اصیل آجیل را از بین می‌برد.

با این حال، مهم‌ترین نکته خرید آجیل عید این است که این تنقلات خوشمزه ایرانی را از فروشگاه‌های معتبر آجیل فروشی و خشکبار فروشی که از مجوز فروش برخوردارند، خریداری کنید.

هرگز آجیل پست، رنگی و براق را به بهانه ارزان قیمت بودن از دست فروشان خریداری ننمائید. زیرا با این امر سلامت خود و خانواده‌تان را در معرض خطر می‌اندازید.


مطالعه این مقاله توصیه می شود:

نکات نگهداری آجیل عید  


نکات خرید آجیل عید

از آنجا که این روزها بازار آجیل فروشان حسابی داغ است، احتمال دارد برخی از کاسبان آجیل‌های کهنه را با جلوه رنگین و بسته بندی‌های شکیل در معرض دید عموم قرار دهند. بنابراین، اگر اطلاعات مفیدی درباره خرید آجیل عید داشته باشید هرگز فریب این فروشندگان را نخواهید خورد.

1-  راحت ترین روش انتخاب آجیل شب عید :

باید برخی دانه‌های آن را بچشید و پس از چشیدن مزه و طعم آن تصمیم بگیرید. همانطور که گفته شد، از آنجا که بازار آجیل فروشی حسابی داغ است برخی از فروشندگان با رنگ و لعاب به آجیل‌های کهنه سعی بر فروش دارند. بنابراین، پیش از آنکه آجیل بخرید طعم و مزه آن را بچشید.

2- نکات بهداشتی و سلامت پیش از خرید آجیل شب عید:

برخی دانه‌های آن را کمی در دستتان نگه دارید تا رنگ پس ندهد. اگر آجیل به دستتان پس داد، آن را ابدا خریداری نکنید. زیرا آجیل‌های رنگی حاوی مواد شیمیایی بوده و برای سلامت کودکان، خانم‌های باردار و سالمندان خطری جدی محسوب می‌شود.

برخی از آجیل فروشان و یا دست فروشان طی اقداماتی آجیل‌های نامرغوب، غیربهداشتی و کهنه را رنگین کرده تا به فروش برسانند.از خریدن آجیل براق پرهیز کنید. برخی از آجیل فروشان سعی دارند تا با واکس زدن به دانه‌ها و مغزها جلوه‌ای زرق و برق دار بخشیده و مدت نگهداری آن طولانی‌تر کنند.

  • با نگاهی به آجیل متوجه رنگ تیره دانه‌ها و مغزها خواهید شد. تیرگی و یا لکه‌های سیاه به سبب رشد باکتری، قارچ و کپک می‌باشد که مصرف آجیل را مخاطره آمیز می‌سازد.
  • از خرید دانه‌ها و مغزهای سوراخ و یا حفره دار پرهیز کنید. سوراخ یا حفره‌های موجود در دانه‌ها و مغزها گاها لانه لارو حشرات شده و محل زندگی کرم‌های بسیار کوچک می‌شود.
  • از خرید دانه‌های لکه دار، چروک دار، کرم خورده و خراب اجتناب ورزید. این دانه‌ها حاوی سم آفلاتوکسین بوده و باعث بروز سرطان کبد می‌شوند.
  • آجیل را بو کنید. اگر حین بوییدن آجیل متوجه بوی کهنگی، نم و نا شدید، آن را خریداری نکنید. زیرا اگر زمان نگهداری آجیل بیش از اندازه باشد، آجیل مانده شده و بوی نامطبوعی از آن متصاعد می‌شود.

صنایع غذایی بالسی مرغوب ترین و سالم ترین آجیل شب عید را به شما عرضه می کند. برای خرید کلیک کنید

1 دیدگاه برای این نوشته

متن دیدگاه*

دیدگاهتان را بنویسید

نام شما* ایمیل شما*

  1. […] نکات خرید آجیل عید  […]

بازدید های اخیر
منطقه ارسال خود را انتخاب کنید
انتخاب آدرس جهت نمایش محصولات آن منطقه
صنایع غذایی بالسی
منطقه ارسال خود را انتخاب کنید
انتخاب آدرس جهت نمایش محصولات آن منطقه
منطقه ارسال خود را انتخاب کنید
انتخاب آدرس جهت نمایش محصولات آن منطقه
تماس با ما
شما این محصولات را انتخاب کرده اید0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

صنایع غذایی بالسی