شرایط و مدارک لازم برای صادرات انواع کالا

1399/09/27

شرایط ، مجوز ها و مدارک لازم برای صادرات انواع کالا های صنایع غذایی ، صنایع دستی ، دام و … همچنین انواع گواهی ها و پروانه های بهداشتی لازم

مدارک و شرایط لازم جهت صادرات کالا :

۱- دریافت کارت بازرگانی از اتاق های بازرگانی به نام صادر کننده
۲- دریافت مجوز صادرات ( برای مواردی که برای صدور کالا موافقت کلی از سوی وزارت بازرگانی اعلام نشده باشد .)
۳- دریافت گواهی بهداشت و قرنطینه برای کالا ( دامی ، نباتی – برحسب مورد )
۴- دریافت گواهی استاندارد برای کالای مذبور( برای مواردی که کالا مشمول مقررات اجباری استاندارد صادراتی باشد) .
۵- دریافت گواهی انرژی اتمی ( برحسب مورد ) که به این مجوزها گواهی های مرسوم نیز گفته می شود .
۶- تهیه صورت عدل بندی Packing List ( در صورتی که کالا گوناگون باشد )
۷- شناسنامه فرش (برای فرش دستباف )

مجوزهای صادرات :

کالاهای صادراتی با توجه به مجوز صدور به سه گروه تقسیم می شوند .

 •  محصولات و کالاهای مجاز :
  کالاهایی هستند که صدور آنها نیاز به کسب مجوز ندارد ( با رعایت ضوابط قانونی).
  ضوابط قانونی آن دسته از قوانینی است که رعایت آن برای صادرات برخی از کالاها و محصولات ضروری است مانند قوانین مربوط به استاندارد ، پروانه و گواهی بهداشت انسانی ، دامی ، نباتی
 •  کالای مشروط :
  کالاهایی هستند که صادرات آنها با کسب مجوز امکان پذیر است. پس از اعلام موافقت وزارتخانه های مربوطه که اصطلاحاً ( موافقت کلی ) نامیده می شود، و پس از ابلاغ آن به گمرک توسط وزارت بازرگانی برای صدور کالاهای موضوع موافقت ، به مراجعه متقاضی به وزارتخانه یا سازمان مربوطه برای اخذ مجوز موردی ، نیازی نخواهد بود
 •  کالاهای ممنوع الصدور
  کالاهایی هستند که صدور آنها به موجب قانون ممنوع میباشد . دولت می تواند با توجه به شرایط خاص زمانی و با رعایت قوانین مربوطه صدور بعضی از کالاها را ممنوع نماید.

انواع پروانه ها و  گواهی های صادراتی 

شرایط گواهی بهداشت نباتی برای صادرات کالا های نباتی

با عنایت به ماده ۱۸ آیین نامه اجرایی قانون حفظ نباتات کشور، کلیه فرآورده های نباتی که از ایران به کشورهای دیگر صادر می گردد بوسیله کارشناسان قرنطینه معاینه و درصورت سلامت کالا ، گواهی بهداشت نباتی صادر می شود .

برگه گواهی انرژی اتمی

اگر کالاهای صادراتی مواد غذایی یا انواع قراضه های فلزات و … باشند ، دریافت و ارائه گواهی سازمان انرژی اتمی کشور الزامی است .

 گواهی بهداشت دامی ( پروانه سازمان دامپزشکی )

با عنایت به ماده ۷ قانون دامپزشکی کشور ، ورود و صدور هر نوع دام زنده ، تخم مرغ نطفه دار، مواد غذایی متراکم ، اسپرم دام ، فرآورده های خام دامی ، مکمل غذای دام ، دارو ، واکسن ، مواد ضد عفونی ، سرم ها و مواد بیولوژیکی ، سموم دامپزشکی و داروهائی که برای ساخت مواد فوق موردنیاز است باید با تایید و گواهی و پروانه وزارت جهاد کشاورزی – اداره دامپزشکی – صورت بگیرد . این یکی از شرایط اجباری برای صادرات این نوع کالا ها می باشد.

گواهی استاندارد

در صورتی که برای صادرات کالا مقررات استاندارد اجباری وضع شده باشد ، دریافت گواهی استاندارد ازموسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران از شرایط لازم برای صادرات این نوع کالا ها می باشد.

صورت عدل بندی

هرگاه کالاهای صادراتی بیش از یک بسته و محتویات بسته ها گوناگون و متنوع باشد ، ارایه فهرستی که محتویات هر بسته ( خالص و با ظرف ) را نشان دهد، لازم است.

 

فروشگاه آنلاین ادویه جات سبزی خشک میوه خشک صادرات کالا شرایط

بدون دیدگاه