طرز تهیه قورمه سبزی با سبزی خشک

1397/02/03

 

طرز تهیه قورمه سبزی با سبزی خشک

در این آموزش قصد داریم آموزش پخت و طرز تهیه قورمه سبزی با سبزی خشک را به همراه نکاتی برای خوشمزه تر شدن آن آموزش دهیم . به علت اینکه نگه داری سبزی خشک بسیار آسان تر از سبزی تازه و منجمد است، این روزها مصرف سبزی خشک رو به افزایش است. اما جالب است بدانید که قورمه سبزی که با سبزی خشک تهیه میشود میتواند حتی خوشمزه تر از قورمه سبری باشد که با سبزی تازه تهیه شده است .

 

سبزی خشک قورمه سبزی شامل چه سبزی هایی میشود ؟

سبزی قورمه مجموعه‌ای از شش سبزی دیگر از جمله گشنیز ، شوید ، اسفناج ، کرفس ، جعفری ، تره و شنبلیله می‌باشد . واژه قورمه با توجه به اندازه برش گوشت به این خورشت اطلاق می‌گردد . ما در شرکت بالسی تمام تجربه خود را به‌کار بسته‌ایم تا با انتخاب دقیق دمای خشک کردن خواص سبزی را حفظ کنیم . یکی دیگر از نکات مهم در تولید سبزی خشک حفظ بهداشت و باکتری زدایی است که ما با رعایت استانداردهای روش شستشو کیفیت سبزی را در تمام مراحل باکتری زدایی حفظ می‌کنیم.

 

آماده سازی سبزی خشک برای پخت خورشت قورمه سبزی

تهیه خورشت قورمه سبزی با سبزی خشک کار بسیار راحتی است به طوریکه تنها کاری که لازم است انجام دهید که سبزی های خشک به اندازه سبزی تازه خوشمزه شوند این است که به میزان لازم سبزی خشک را در آب بخیسانید و اجازه دهید ۱ ساعت خیس بخورد و سپس در یک آبکش با سوراخ های خیلی ریز آبکش کنید. سپس میتوانید سبزی ها را تفت دهید و ادامه مراحل پخت قورمه سبزی را طبق روال عادی انجام دهید.

نکته مهم این است که درصورتیکه که تمایل دارید سبزی ها خیلی ریز باشند میتوانید قبل از خیساندن آنها ، سبزی خشک ها را با دست خورد کنید. در این صورت برای آبکش کرن سبزی بعد از خیساندن از الک های آرد استفاده کنید.

نکته جالب در مورد طرز تهیه قورمه سبزی با سبزی خشک

جالب است بدانید برای پخت قرمه سبزی با سبزی خشک نیاز ندارید تا سبزی را از قبل سرخ کنید. سبزی را می‌توانید بدون سرخ کردن در غذای خود استفاده کنید. این ویژگی در سبزی قرمه خشک باعث صرفه جویی در زمان شما خواهد شد . علاوه بر این با حذف بخش سرخ کردن غذای شما از سلامت بالاتری برخوردار خواهد بود.

 

مواد لازم جهت طرز تهیه قورمه سبزی با سبزی خشک :

  • سبزی خشک قرمه : ۳ پیمانه
  • لوبیا قرمز یا لوبیا چیتی: ۲ پیمانه
  • لیمو عمانی خشک : ۳ عدد
  • رب گوجه فرنگی : ۱ قاشق غذاخوری
  • پیاز : ۱ عدد بزرگ
  • گوشت گوسفندی بدون چربی : به مقدار لازم
  • آبلیمو و آّبغوره : ۳ قاشق غذاخوری
  • ادویه مخصوص قورمه سبزی ( نمک، فلفل سیاه، زردچوبه، پودر لیمو عمانی، دارچین و زعفران ) : هر مورد به میزان دلخواه

 

سبزی قورمه

دستور پخت خورشت قورمه سبزی با سبزی خشک

گوشت ها را با پیاز کمی تفت داده سپس روی گوشت‌ها به اندازه یک پارچ آب جوش می ریزیم و یک ساعت روی شعله قرار می‌دهیم تا بپزد. وقتی گوشت ها کاملا پخت سبزی قورمه خشک را به آن اضافه می کنیم . بعد از گذشت چندین دقیقه ادویه مخصوص قورمه سبزی که شامل ( نمک، پودر فلفل سیاه، زردچوبه، پودر لیمو عمانی، سه عدد لیموعمانی خشک، دارچین و زعفران ) می‌باشد را به غذا اضافه می‌کنیم. تو جه داشته باشید لیموعمانی های خشک را از قبل رو آن ها چندیدن سوراخ ریز ایجاد کرده باشید. لیموعمانی دو نوع تیره و روشن دارد، برای قورمه سبزی بهتر است لیموعمانی تیره رنگ به همراه آبلیمو و آبغوره استفاده شود . سپس لوبیا قرمز یا لوبیا چیتی و بعد رب گوجه فرنگی را به غذا اضافه می‌کنیم.

برای تهیه یک قرمه سبزی جا افتاده، به  شعله كم و زمان طولانی احتیاج دارید . به همین علت در زمان قدیم این خورش را همانند آبگوشت از صبح زود بار گذاشته تا مواد آن كاملا پخته، آب آن كشیده و طعم‌ها با یکدیگر کاملا مخلوط شوند.

گوشت گوسفندی بدون چربی در اندازه گردویی درشت برای تهیه قورمه سبزی بسیار مطلوب است. می‌توانید برای بهتر شدن طعم قورمه سبزی کمی عصاره مرغ یا قلم استخوان به آن اضافه کنید.