منو

آشنایی با خواص بارهنگ

1397/08/27

بارهنگ

بارهنگ را به نام لسان الحمل و بارتنگ نیز می‌خوانند. این گیاه چند ساله و از خانواده ی بارهنگیان بوده که دارای ظاهری شفاف با ریشه ای کوتاه است. ساقه‌های بارهنگ نسبت به برگ‌ها بلندتر هستند. زمان گل دهی این گیاه از اردبیهشت ماه هر سال تا شهریور ماه همان سال است. دانه‌ی بارهنگ تیره رنگ و بیضی شکل است که در بهار بهترین زمان برای دست یابی به آن‌هاست. سابقه‌ی تولید و توزیع این گیاه به اروپاییان نسبت داده شده است.

طبع بارهنگ

طبع بارهنگ سرد و خشک است و تمامی بخش های آن مورد استفاده‌ی دارویی قرار می‌گیرد. گیاه بارهنگ که خودروست در محیط های مرطوب مانند کنار جوی آب، مزرعه، باغچه و … می‌روید.

خواص درمانی بارهنگ

بارهنگ به علاوه‌ی “قدومه” و “به دانه” به عنوان مسکنی برای سینه و سرفه و خارش شناخته می‌شود. هنگام گلو درد و سرماخوردگی در فصل سرما کافی است کمی از این سه دانه را مخلوط کرده و میل نمایید.
ریشه و برگ گیاه بارهنگ نیز خاصیت درمانی دارد. تصفیه‌ی خون، آسم مرطوب، اسهال و ورم دهان از جمله‌ی خاصیت‌های ریشه و برگ بارهنگ است. جوشانده‌ی دانه‌ی بارهنگ به تنهایی برای درمان بیماری‌های التهابی کلیه و مثانه بسیار مفید است. برگ‌های تازه و سبز رنگ بارهنگ اگر ساعتی در آب جوشیده قرار گیرد و سپس به صورت زمادی بر روی زخم قرار داده شود زخم را بهبود بخشیده و آلودگی را از آن دور می‌کند.
ریشه‌ی گیاه بارهنگ را بجوشانید و با عسل گلوی خود را با آن شست و شو دهید تا ورم گلو را از بین ببرد. له کردن برگ بارهنگ و قرار دادن آن بر روی محل گزیدگی حشرات می تواند درد را تا حد زیادی کم کند و از خارش محل جلوگیری نماید.

گیاه بارهنگ

 

نحوه مصرف بارهنگ

 میزان مصرف مجاز جوشانده‌ی ریشه و برگ بارهنگ در یک روز به اندازه ی سه فنجان است. میزان مصرف مجاز دانه‌ی بارهنگ برای هر روز بین پنج تا پانزده گرم دانه در مقداری آب است. خلط آوری دانه‌ی این گیاه با توجه به وجود ماده‌ی سافورین موجب می‌شود تا در هنگام سرماخوردگی و بیماری‌های تنفسی، بسیاری به فکر استفاده از دانه‌ی بارهنگ باشند.

بارهنگ در دوران بارداری و شیردهی

بارهنگ دارای روغنی است که ده درصد آن را تشکیل داده است این روغن زرد رنگ است و بویی خوشایند را داراست. برای زنان شیرده و حامله مصرف بارهنگ توصیه نمی‌شود. این روغن موجود در بارهنگ باعث تحریک رحم می شود و امکان سقط جنین و کم شدن شیر مادران را همراه خواهد داشت.
برای خرید تخم بارهنگ می‌توانید از قسمت فروش اینترنتی بارهنگ اقدام کنید.

 

تخم بارهنگ دارای خاصیت های متعددی است که از جمله‌ی آن ها می توان به قابض، محرک، تب بر، مدر، اسهال خونی اشاره کرد. از ریشه و برگ این گیاه در بسیاری از موارد استفاده می‌شود. مهم ترین آن برگ خشک گیاه بارهنگ است که در یک فنجان آب جوش می تواند یبوست را رفع کند و عملکرد روده‌ها را تسریع ببخشد.

تخم بارهنگ

لاغری و تناسب اندام با بارهنگ

امروزه استفاده از بارهنگ در بین دمنوش‌های جا افتاده در بین مردم به چشم می‌خورد اما بسیاری از معجزه‌ی این دمنوش باخبر نیستند. بسیاری از کسانی که به اضافه وزن مبتلا هستند در تکاپو خواهند بود تا وزن خود را پایین بیاورند. یکی از راه های کم کردن وزن برای این افراد استفاده از دمنوش بارهنگ به صورت مرتب و هفته ای سه تا چهار وعده است. این میزان مصرف تا نتیجه گیری مفید باید ادامه پیدا کند. تعدادی دیگر به دنبال این هستند که وزن خود را ثابت نگه دارند پیشنهاد منخصصان طب سنتی استفاده از دمنوش خاکشیر و بارهنگ است که می تواند راه جذب مواد غذایی را آسان تر کند و رژیم غذایی افراد را متعادل تر.
اثرات جانبی بارهنگ به طور محسوس قابل ذکر نیست اما برای احتیاط بهتر است از عصاره‌ی بارهنگ استفاده نشود. این عصاره برای طحال نه تنها مفید نیست بلکه طحال را دچار مشکل می کند. برای استفاده از عصاره‌ی آن بهتر خواهد بود تا از مصلح آن را بشناسید. مصطکی مصلح عصاره‌ی بارهنگ است که خود گیاهی معطر و زرد رنگ است. پخته شدن ریشه و برگ بارهنگ برای ریه مضر است پس چه بهتر که از عسل به همراه آن استفاده شود.

 

 

اولین دیدگاه را ثبت کنید

متن دیدگاه*

دیدگاهتان را بنویسید

نام شما* ایمیل شما*

بازدید های اخیر
منطقه ارسال خود را انتخاب کنید
انتخاب آدرس جهت نمایش محصولات آن منطقه
صنایع غذایی بالسی
منطقه ارسال خود را انتخاب کنید
انتخاب آدرس جهت نمایش محصولات آن منطقه
منطقه ارسال خود را انتخاب کنید
انتخاب آدرس جهت نمایش محصولات آن منطقه
تماس با ما
شما این محصولات را انتخاب کرده اید0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

صنایع غذایی بالسی