شوید پلو با تن ماهی

1397/04/05

 

شوید پلو با تن ماهی

شوید پلو با تن ماهی یک غذای سریع و راحت و خوشمزه است که شما در زمان کمی می‌توانید آن را درست کنید و از آن لذت ببرید. شوید پلو یک غذای اصیل ایرانی است که از قدیم تا به حال در بین مردم بوده و تا به حال تغییراتی در طرز تهیه آن ایجاد نشده است. شوید پلو را با دو روش می‌توان میل نمود:

  1. همراه با تن ماهی
  2. همراه با ماهی

توصیه می‌شود مقاله‌های زیر را مطالعه فرمایید:

————————————————————————————————————————————————————————————————

مواد‌ لازم برای تهیه شوید پلو با تن ماهی‌

  • برنج :‌‌‌‌‌‌ 1/5 پیمانه
  • شوید خشک بالسی‌:‌ نصف پیمانه
  • تن ماهی‌:‌ یک عدد
  • نمک و روغن‌:‌ به میزان دلخواه
  • سیب زمینی‌ برای ته دیگ‌: یک عدد
  • آب
عکس سبزی پلو با تن ماهی

عکس سبزی پلو با تن ماهی

دستور پخت و طرز تهیه‌

در ابتدا برنج را با آب ولرم می‌شوییم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌،‌ و به آن نمک می‌زنیم و می‌گذاریم برنج خیس بخورد؛‌ پس از یک ساعت در قابلمه‌ای مناسب مقداری آب و نمک ریخته و می‌گذاریم به جوش بیاید سپس برنج را به آن اضافه می‌کنیم پس از جوشیدن زمانی که برنج نرم شد آن با آب سرد‌‌آبکشی می‌کنیم. در قابلمه ای مناسب مقدار کمی روغن میریزیم سپس سیب‌زمینی‌های حلقه حلقه شده را کف قابلمه می‌چینیم‌ (در صورت دلخواه می‌توان از نان نیز برای ته دیگ استفاده نمود) ؛‌‌ مقداری برنج بر روی سیب زمینی‌ها می‌ریزیم، سپس شوید خشک بالسی را لابه لای برنج می‌ریزیم به طوری که در تمام برنج به طور یکنواخت پخش شود‌.‌ در آخرمقدار کمی آب و روغن بر روی برنج می‌ریزیم ودر قابلمه را با دستمالی (دم کنی) بر روی آن می‌گذاریم.

حال تن ماهی که از قبل به مدت بیست دقیقه جوشانده‌ایم را در ظرفی می‌ریزیم و مقداری آبلیمو به آن اضافه می‌کنیم؛ بعد از دم کشیدن برنج شما یک شوید پلوء خوش مزه با تن ماهی دارین نوش جان.[kkstarratings]

خواص شوید

شوید طبیعتی گرم و خشک دارد که برای طبع‌های بلغمی‌ و سرد مزاج‌ها بسیار مناسب است. شوید خواص دارویی بسیار زیادی از جمله: مسکن درد دل و روده، هاضم سریع غذا، کاهش دهنده‌ قند خون در بیماران دیابتی، از بین برندهء نفخ شکم، پایین آورنده سطح تری‌گلیسیرید و کلسترول در خون را دارا می‌باشد.