کربوهیدرات‌ها کدام‌اند؟

1397/04/22

یکی از مواد معدنی که حتما باید در رژیم غذایی هر فرد وجود داشته باشد کربوهیدرات‌ها است . کربوهیدرات‌ها نه باید زیاد مصرف شوند و نه باید کم مصرف شودند زیرا در هردو صورت تبعات منفی و زیان باری را برای بدن انسان دارند. از کربوهیدرات‌ می‌توان به عنوان بهترین سوخت برای اعضای بدن نام برد . انرژی مورد نیاز برای مغز عضلات و دستگاه‌های مختلف بدن که نیازمند انرژی هستند را فراهم می‌کند.

 

 


برای سفارش محصولات بالسی میتوانید با شماره   ۰۹۱۲۸۹۳۹۲۱۸   تماس بگیرید.


کربوهیدرات‌ها کدام‌اند؟ | بالسی

انواع کربوهیدرات‌ها

  1. کربوهیدرات‌های ساده : این دسته از کربوهیدرات‌ها از ۲ واحد قند تشکیل شده‌اند و هضم راحت تری نسبت به باقی کربوهیدرات‌ها دارند.علاوه بر آن سبب افزایش سطوح قند خون و همچنین ترشح انسولین می‌شوند . این نوع کربوهیدرات باعث افزایش اشتها و جمع شدن بیش از حد چربی شده و چاقی را افزایش می‌دهد.
  2. کربوهیدرات‌های پیچیده : کربوهیدرات‌های پیچیده یا همان نشاسته‌ها به دو شکل طبیعی و تصفیه شده وجود دارد. این نوع کربوهیدرات‌ها زمان بیشتری برای هضم نیاز دارند . تحقیقات به عمل آمده نشان می‌دهد که این نوع کربوهیدرات‌ها به تدربج وارد خون شده و تاثیر چندانی بر انسولین ندارد در نتیجه اشتها را کم می‌کند و تجمع کربوهیدرات‌ها را به صورت چربی کاهش می‌دهد.
  3. کربوهیدرات‌های غیر قابل هضم : برخی از کربوهیدرات‌ها که ما آن‌ها را به نام فیبر می‌شناسیم در این دسته قرار می‌گیرند. این نوع از کربوهیدرات‌ها را بدن نمی‌تواند تجزیه کند و از انرژی درون آن استفاده کند ولی از جهات دیگر برای سلامت بسیار مفید هستند.

 

غذاهای حاوی کربوهیدرات

  1. شکر و قند : انواع نوشیدنی‌های شیرین، عسل، انواع شیرنی‌ها، ژله و مربا حاوی کربوهیدرات ساده اند.
  2. میوه ها : معمولا دارای کربوهیدرات‌های ساده اند ولی فیبر موجود در بعضی از آن‌ها هضم میوه‎ها را سخت تر می‌کند.
  3. حبوبات : عدس، لوبیا، نخود و لوبیای سویا دارای کربوهیدرات پیچیده و فیبر و مواد معدنی و مغذی زیادی هستند.
  4. محصولات لبنی : پنیر ، شیر ، ماست ، کشک و خامه حاوی کربوهیدرات ساده و مقدار زیادی کلسیم است.
  5. غلات : مقدار زیادی کربوهیدرات پیچیده ، فیبر و ویتامین دارند که توصیه می‌شود بیشتر از کربوهیدرات‌های تصفیه نشده استفاده کنید.